Vánoce 2021

Rok se s rokem sešel a je načase začít plánovat Vánoce letošního roku.
Vzhledem ke stále špatné situaci s Covid-19 nejsme schopni zajistit hromadné Vánoce pro všechny naše děti, a to v podobě společného dne plného oslav a radování. Zároveň je nám jasné, že i pro Vás sponzory, je situace v době Covid-19 nelehká a i z toho důvodu nejsme schopni finančně zajistit vše potřebné.
I přesto bychom však dětem rádi koupili nějaký dárek, aby o Vánoce zcela nepřišly.
Rádi bychom dětem zajistili nové boty do školy, které v současné chvíli potřebují nejvíce. Jeden nový pár vyjde v Keni na 500,- Kč. K tomu obdrží i nový pár ponožek a sadu pro čištění bot.
Budeme velmi vděčni, když nám s tímto nadělováním pomůžete byť i jen částečně a přispějete dětem na tento dárek. Pevně věřím, že se nám podaří vybrat dostatek peněz, abychom mohli vše potřebné nakoupit a udělat tak našim dětem radost.
Pro děti, které ještě do školy nechodí, nakoupíme nové oblečení, a pro ty úplně nejmenší pleny a „Sunar“.
Budeme velmi rádi, pokud tuto zprávu budete sdílet dál, třeba na svých sociálních sítích či mezi blízkými. Každý, kdo pošle byť i malou částku v řádu desítek korun, pomůže přiblížit dětem radost z Vánoc. ❤

Nadace ONE MORE DAY FOR CHILDREN oceněna národní komisí pro genderovou rovnost (NGEC)

Co je NGEC? (National Gender and Equality Commission)

NGEC byl zřízen zákonem Národní komise pro genderovou rovnost roku 2011 podle čl.59, odstavce 4 ústavy Keni. Jako ústavní komise je NGEC vázán článkem 249 ústavy Keni z roku 2010, který stanovuje cíle komise a nezávislé úřady jako ochranu svrchovanosti lidu; zajišťuje dodržování demokratických hodnot a zásad všemi státními orgány; a podporuje ústavnost.

Zejména článek 10 o národních hodnotách a zásadách vládnutí zahrnuje lidskou důstojnost, spravedlnost, inkluzivní rovnost, nediskriminaci a ochranu diskriminovaných. Posláním komise je podporovat rovnost pohlaví a osvobození od všech forem diskriminace v Keni, zejména u zvláštních zájmových skupin, a to zajištěním souladu s ustanoveními, zákony a praxí.

 

ZAMĚŘENÍ NGEC

NGEC se zaměřuje na zvláštní zájmové skupiny, mezi něž patří ženy, mládež, osoby se zdravotním postižením (PWD), děti, starší členové společnosti, menšiny a diskriminované skupiny.

Komisaři jsou jmenováni prezidentem republiky a vykonávají jedno šestileté funkční období.

Dne 30. srpna uspořádala komise velkou událost k připomenutí 10 let své existence v Keni. Vrcholem této akce bylo uznání a ocenění institucí, organizací, jednotlivců a krajů, kteří vynaložili obrovské úsilí při prosazování rovnosti žen a mužů a jejich začlenění se do společnosti.

Celkem 80 šampiónů v oblasti rovnosti, mezi nimiž byla i nadace OMDC, bylo oceněno při udílení cen Usawa (Rovnost) certifikáty a pamětními deskami na zahajovacím ceremoniálu Usawa Awards během oslav 10. výročí existence Komise, které se konaly na keňské vládní škole. Předseda Komise Dr. Joyce Mutinda prohlásil, že vítězové vynaložili obrovské úsilí při prosazování rovnosti pohlaví a začleňování do společnosti a zasluhují si uznání.

Nadace One More Day for Children byla oceněna za záchranu dívek před kulturně škodlivými praktikami (mrzačení ženských pohlavních orgánů a sňatky v raném věku) a za poskytování balíčků pro důstojnější život (dignity kits) dívkám do škol.

Ředitelka OMDC byla oceněnea jako jedna z finalistů za svou nebojácnost a soustředěnost při prověřování provinění vládních institucí a zajišťování dodržování demokratických hodnot a zásad všemi státními orgány; a podpoře ústavní vlády.

V důsledku toho a našich aktivit probíhajících v Laikipii byl náš kraj Laikipia oceněn za úsilí OMDC při prosazování rovnosti žen a mužů a začleňování do společnosti.

OMDC si přeje věnovat tato ocenění České radě OMDC a sponzorům nadace, kteří jsou katalyzátory těchto oceněných úsilí a kteří umožnili, aby se mezi vítezi objevily jak nadace, tak výkonná ředitelka. Tato ocenění budou dlouhou dobu vyvolávat důvěru potenciálních dárců a partnerů, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni, v nejlepším zájmu práce celé nadace.

Návštěva OMDC v Keni jednoho z našich sponzorů: momenty, které mění skutečné životy

Sponzoři OMDC se při své poslední návštěvě Keni během programů a projektů OMDC setkali s uvítacími obřady, výměnou dárků, a dokonce i s básněmi na jejich počest!

Ale návštěvy sponzorů to nejsou jen zářivé okamžiky. Setkání s dítětem, které jsme za ty roky poznali díky vzájemným dopisům, může změnit život různými způsoby.

Marcela Leitner, sponzorka z Rakouska, se vrátila z Keni a na Facebooku se podělila o svých zkušenostech, které jí pomohly více pochopit, jaký život vede její sponzorované dítě.

Nečekané okamžiky

Marcela využila příležitosti a setkala se s Jane a Dianou, svými sponzorovanými dětmi, když byla na cestách po Africe, konkrétně v Keni. Stalo se tak krátce poté, co se její přátelé a klienti, Ivana a Pavel, kteří navštívili Keňu s cestovní kanceláří Grant Africa, pro kterou Marcela pracuje jako tzv. tour operator, vrátili zpět do Rakouska.

Cesta do odlehlých oblastí Keni, kde žijí její sponzorované děti, jí poskytla zkušenosti z první ruky. Viděla, jak je obtížné dokončit jakékoli věci v této rozvojové zemi.

Tito tři přátelé navštívili Nanyuki a zůstali tam 2 dny. Ivana a Pavel zavítali do útulku pro opuštěná zvířata a do školy Imany v Nanyuki. Ve škole je děti přivítaly čestnou stráží a spoustou zábavy. Bylo zábavné sledovat, jak jednoduše mezi děti zapadli a užili si s nimi den skutečné zábavy.

Později od dětí dostali milé dárky, dopisy a obrázky. Poté je ve svém obydlí pohostila mama Rhoda, která podávala typické africké jídlo. „Jídlo bylo velmi dobré a moc jsme si to užili“. Když odcházeli, dostali trochu zabaleného jídla na cestu.

„Cestování do Keni bylo trochu problematické, protože většina částí Nairobi byla ve výstavbě, a to i v noci, proto byla velmi hustá doprava a dopravní zácpy. Kvůli tomu nám trvalo několik hodin, než jsme se dostali do našeho hotelu. Jednou jsme přijeli opravdu pozdě a šli jsme bez večeře rovnou do postele. Moc děkuji Rhodě, majitelce školy v Nanyuki, ve které nám děti na cestu zabalili pár čapátí (chlebové placky), a která nás ták výtečně pohostila.“

Následující den musela Marcela cestovat zpátky do Nanyuki sama a navštívit své děti v jednom z bezpečných domů OMDC. Zažila „velmi kodrcavou jízdu“ z hlavního města do venkovské oblasti, kde se bezpečný dům OMDC nachází.

Vidět chudobu zblízka

Návštěva oblasti, kde žije vaše sponzorované dítě, může být náročným zážitkem, protože jste svědky životních podmínek, které se od Rakouska a České republiky velmi liší.

„Setkání s mými sponzorovanými dětmi bylo zajímavou zkušeností, ale cítila jsem se tam nepříjemně, obzvláště ve chvíli, kdy jsem navštívila Dianinu matku Susan v jejím malém, dřevěném pronajatém pokoji, ze kterého sálala chudoba a rozdíly mezi tím, jak žijeme my a jak žijí Keňané na venkově.“

„Susan byla na výchovu Diany a její malé sestry Emily převážně sama. Před začátkem pandemie pracovala jako dělnice na květinové farmě. Vzdušné spojení se světem však bylo přerušeno, Susan přišla o práci, vláda zavřela školy a její dvě dcery musely přijít domů a zůstat s ní. Uplynulý rok byl určitě extrémně náročný, zima a hlad byly téměř každodenní rutinou. I když mám bujnou fantazii, jen stěží si dokážu představit, co ty tři musely zažít. Každá návštěva zde mi však dává sílu uvědomit si, co je skutečné štěstí“, napsala Marcela na svůj facebookový profil. Diana žije se svou svobodnou matkou a svou sestrou v malém dřevěném obydlí v komunitě několika rodin žijících v podobných příbytcích. Nemají žádnou tekoucí vodu ani kanalizaci, ale je zde elektřina. K vaření používají dřevěné uhlí, které je nebezpečné kvůli produkci oxidu uhelnatého. Pokud si nedají pozor, může je v noci zabít.

Konečně: setkání se sponzorovanými dětmi

„Setkání s Dianou a Jane bylo docela nepříjemné, protože jsou obě stydlivé a vlastně jsme ani neměly nic společného, o čem mluvit. Během návštěvy jsme si povídaly o každé z nich. Jane žije v bezpečném domě OMDC pro dívky v odlehlé oblasti Masajů, 60 km od města Nanyuki. Diana studuje na vysoké škole v sousedním městě Meru a absolvovala certifikovaný kurz krásy a kadeřnictví na vysoké škole Vera Beauty.“

Marcelina návštěva bezpečného domu byla vzrušující pro všechny dívky i pro zaměstnance. Udělala velký nákup, který obsahoval jídlo, dětské plenky, hry a herní zařízení, prací prostředky apod. Než se setkala s velmi nadšenými dětmi a zaměstnanci, vydala se na prohlídku celého domu. Manažerka Mary ji stručně obeznámila s každodenní rutinou a aktivitami Jane. Marcella byla dále ohromena prací zaměstnanců, včetně jejich péče o malá miminka.

Dojem na ni rovněž udělaly nové budovy zdravotnického centra a mateřské školy. „Páni, to je vývoj! Školka vypadá opravdu krásně s těmi různými barvami uvnitř, moderními toaletami a kancelářemi pro učitele“, nadšeně líčí Marcela. Byla však smutná, že tato dvě zařízení nejsou používána kvůli nedostatku vybavení. Budovy stárnou a ztrácí svou hodnotu.

Prohlídka části pro kojence byla zdrcující. Viděla a držela v náručí malá miminka Tery a Nelly. Byl to příjemný pocit. Avšak bylo velmi emocionální vidět jejich malé matky kojit. Dostala kulturní šok. Nedokázala pochopit, jak je možné, aby takové malé dívky byly sexuálně zneužívány svými příbuznými a poté těhotné nuceny k potratům nebo k zabití čerstvě narozených dětí. Ano, to by se opravdu stalo, pokud by je nepřijalo záchranné centrum OMDC!

Také potkala dívky, které pracovaly na svém projektu – práci s korálky. Velmi na ni zapůsobily jejich jedinečné dovednosti a cit pro umění. Dívky měly možnost dotknout se jejích vlasů a ozdobit je korálky. Po této zkušenosti navrhla Marcella svému zaměstnavateli, společnosti Grant Africa tour, aby s tímto projektem spolupracoval, a dívky by tak z korálků mohly vyrábět předměty s názvem společnosti. Výrobky budou rozdány jako dárek každému zákazníkovi, který bude cestovat po světě s touto společností.

Setkání se všemi dětmi v Krásné síni byl okamžik, na který Marcela nikdy nezapomene. Nejprve se setkala s Jane. Objaly se a Jane vytryskly slzy štěstí. Byla tak ohromená, že skoro nemohla promluvit.

Netrvalo dlouho a dívky, malé i velké, ji zasypaly zábavou. „Páni, mají tak krásné hlasy a pohyby! A jsou tak chytré!“, říká Marcela. Po zábavě všem připravila mléko a velký krajíc chleba. Nechybělo ani ovoce. Byla to skutečná party, děti byly šťastné. Po jídle dívky přednesly své dojemné řeči, ve kterých zdůraznily své úspěchy a výzvy. Poté ji zavalily dárky, které vyrobily z korálků. Jedním z dárků byla koruna v barvách vlajky Keni. Byl to velký den, a přestože se necítila dobře, opravdu nechtěla odejít. Velkorysost se přijímá těžko!

Doma u Diany se podával čaj a chléb. „Susan nám vyšla vstříc a připravila nám africký čaj a chléb. I když jsem s ní nemohla mluvit (nemluví totiž anglicky), pochopila jsem, že oceňuje úsilí, které jsme s mým manželem Mikem vynaložili při vzdělávání dvou dětí prostřednictvím OMDC.“, říká Marcella, která Susan koupila alternativní zdroj energie na vaření, aby se snížilo riziko otravy oxidem uhelnatým.

Marcela měla možnost potkat se s Dianou na její vysoké škole, setkat se s jejími tutory, lektory a prohlédnout si školu. Je to obrovská investice. Diana byla velmi překvapená, že ji vidí. Neměla totiž ani tušení, že je součástí hostujícího týmu OMDC, o kterém jí bylo řečeno. Ona a Hellen z OMDC byly modelkami, o jejichž vlasy se měly dívky ze školy starat. Diana se starala o vlasy své „pěstounky“.

„Učení o zemi a komunitě z první ruky může každému otevřít oči. Chtěla bych povzbudit i ostatní sponzory, aby také navštívili své děti, pokud budou mít takovou možnost.“, řekla Marcela. Potom vzala Dianu, její sestru a zaměstnance OMDC, které ji doprovázeli, na pěkný pozdní oběd ve městě Meru. Po obědě se s Dianou a její sestrou vydaly do supermarketu, aby udělaly pořádný nákup a vzala ji do svého pronajatého domu, vzdáleného 6 km od vysoké školy. Dívka zářila štěstím.

Během svého posledního dne v Nanyuki se Marcela setkala a promluvila s předsedou představenstva OMDC v Keni, panem Williamem Kigetem, který je také uznávaným právníkem Nejvyššího soudu. Předseda opravdu ocenil její práci a úsilí, a to nejen při návštěvě sponzorovaných dětí, ale také při návštěvě a nakupování těm ostatním v bezpečném domě. Bylo to moc milé a obětavé. Předseda slíbil, že se jí odvděčí tím, že ji příště vezme na místa, která ještě nenavštívila.

Navzdory některým nepříjemným zkušenostem, byla Marcelina návštěva dětí, setkání se Susan a seznámení se s tím, co obnáší život v této komunitě, zážitkem, na který jen tak nezapomene. To se týká i návštěvy bezpečného domu OMDC.

Marcela a Mike si uvědomili důležitost jejich sponzorství v Keni i setkání se svými sponzorovanými dětmi a jejich rodinami. Jsou to nezištní, velkorysí a dobrosrdeční lidé, plní lásky, humoru a moudrosti.

Dámské hygienické pomůcky pro dívky v Keni

Dámské vložky jsou jednou z nejdůležitějších věcí v životě každé dospívající dívky, u které se již objevila menstruace.
Podle vzdělávací agentury OSN jedna z deseti dívek v subsaharské Africe během „svých dní“ vynechává školu, protože si nemůže dovolit nákup hygienických pomůcek jako jsou vložky a tampony. Kvůli tomu přichází tyto dívky o 20 % výuky, což zvyšuje pravděpodobnost, že ze školy odejdou úplně. Toto se děje i více jak 10 let poté, co Keňa zrušila daně u hygienických prostředků ve snaze učinit je cenově dostupnějšími. Podle zprávy neziskové poradenské společnosti FSG z roku 2016 jsou však dámské hygienické potřeby, i navzdory těmto opatřením, pro přibližně 65 % žen a dívek velmi drahé.
V oblasti, kde balíček dámských vložek stojí asi 1 $, což je částka, která musí průměrné rodině vystačit na celý den, znamená pro většinu dívek chudoba téměř nemožný přístup k hygienickým potřebám. Zvláště obtížné je to pro dívky z vesnic, protože na nákup těchto potřeb musejí jezdit do vzdálených měst. Když nejsou peníze na nákup vložek, jsou nuceny improvizovat se zbytky vyřazených kusů oděvů, matrací apod. Některé dívky jsou dokonce nuceny k sexu s mužem výměnou za balíček vložek. To mj. vede k časnému těhotenství a ke zvýšení rizika přenosu pohlavních chorob, včetně HIV.

Toto je případ mladé dívky, která by si přála, aby se narodila jako chlapec:

Pro Mary, 17letou žákyni z jednoho ze slumů v Keni, je zcela běžné vynechat každý měsíc několik dní školní výuky, protože nemá k dispozici žádné dámské hygienické pomůcky. „To ovlivňuje i můj celkový výkon ve třídě“, říká.
Maryino vzdělání, stejně jako vzdělání mnoho dalších dívek ze slumů a okrajových oblastí, bylo narušeno chudobou, a proto je i ve věku 17 let stále na základní škole. Mnoho dívek školu přerušuje na jeden až dva týdny právě proto, že si jejich rodiny nemohou dovolit nákup dámských hygienických pomůcek.
Menstruační chudoba – situace, kdy není žena schopná pracovat nebo chodit do školy kvůli nedostatku finančních prostředků na hygienické pomůcky – dívkám velmi ztěžuje život. Dívky se sice snaží najít různá řešení a improvizovat, to však samozřejmě není vždy ideální. Mnohdy si spolužačky tyto improvizované pomůcky půjčují, i když už jsou použité, což je velmi nehygienické a nebezpečné. Výzkumy ukazují, že asi 12 % lidí žijících ve slumech a okrajových oblastech trpí HIV. To ale není všechno. Jak říká Mary: „Děvčata, která chodí do školy, když menstruují, jsou vystavena výsměchu ze strany chlapců“.

Chlapci se jim posmívají
Stává se, že některé dívky dostanou menstruaci ve třídě a chlapci se jim pak posmívají. To je také jeden z důvodů, proč některé školačky během této doby školu nenavštěvují. Chlapci by proto měli být poučeni o menstruaci a o tom, jak svým sestrám pomoci a podpořit je, místo toho, aby se jim vysmívali.
Nedostatek hygienických potřeb vede k tomu, že každý měsíc chybí ve škole 1 milion dívek.
Podle průzkumu keňského ministerstva školství ztrácejí dívky každý měsíc v průměru 4 školní dny, tzn. 2 týdny učení za semestr. Během čtyř let na střední škole ztratí v průměru 165 dní výuky.
„Chtěla bych být klukem“, „Nikdy bych nevynechala školu“, „Mohla bych si normálně hrát se svými kamarády“, „Měla bych dobré známky, stala bych se významnou osobností a mohla bych pomoci svém matce i naší zemi“ – to jsou přání všech dívek z Keni.

Změna se nekoná
Keňská vláda podnikla několik kroků k řešení tohoto problému. Před deseti lety se Keňa stala první zemí na světě, která snížila daně z dovozu dámských hygienických potřeb. Vláda se také zavázala k tomu, že poskytne 3 miliony dolarů na distribuci dámských vložek do komunit s nízkými příjmy.
Vládní program byl realizován v dubnu 2018 a jeho cílem bylo distribuovat 140 milionů dámských vložek zdarma více než 4 milionům dívek v celé zemi. Tento program, který distribuoval zásoby přímo do škol, probíhal 4 měsíce, než tzv. „vyšuměl“, protože docházely zásoby a dívky opět začaly vynechávat výuku.
Důvodů, proč tomu tak bylo, může být několik. V jednom případě bylo oznámeno, že byla odcizena dodávka se 300 000 kusy vložek určených pro školy se záměrem jejich dalšího prodeje. Dalším důvodem byla korupce. Aby však byla korupce překonána, musí vláda investovat více finančních prostředků do sledování a monitorování situace, aby byla schopná zajistit, že se hygienické pomůcky dostanou těm dívkám, které je nejvíce potřebují. Doufáme, že tento krok zlepší přístup ke vzdělání v celé zemi.

Den menstruační hygieny

Den menstruační hygieny připadá každoročně na 28. května jako den povědomí o důležitosti zvládání správné menstruační hygieny na globální úrovni. Jeho vznik iniciovala německá nevládní organizace WASH. My tento měsíc slavíme jako organizace, která naprosto rozumí potřebě takové osvěty ve vyprahlých oblastech a v Keni obecně.

Menstruační hygiena je zásadní pro posílení postavení žen a dívek a jejich blahobyt, a to po celém světě. Jde o víc, než jen o přístup k hygienickým vložkám a vhodným toaletám – i když ty jsou důležité. Je to také o zajištění takového prostředí pro život žen a dívek, které si jich bude vážit a podporovat možnost zvládat menstruaci důstojně.

Nejméně 500 milionům žen a dívek po celém světě chybí řádný přístup k potřebám menstruační hygieny. Na nepříjemné zkušenosti s menstruací má vliv několik faktorů, včetně nedostatečného vybavení, menstruačních bolestí, strachu z prozrazení a nedostatečných znalostí o menstruačním cyklu (Světová banka 2018).


28. květen je Dnem menstruační hygieny. Je to den zasvěcený zvyšování povědomí o zásadní roli, kterou hraje správné zvládání menstruační hygieny v podporování žen a dospívajících dívek po celém světě, aby se staly, kým jen chtějí být. Vize, která stojí za Dnem menstruační hygieny, je svět, ve kterém je každá žena a dívka schopná zvládnout svou menstruaci hygienickým způsobem – v bezpečí, soukromí a důstojně – ať je kdekoli.

Mnoho dospívajících dívek a žen v Keni zažívá problémy s menstruací kvůli nízkému povědomí a špatnému přístupu k bezpečným a dostupným metodám a potřebám, což má za následek mimo jiné například nízkou sebeúctu nebo nepravidelou školní docházku. Tato zjištění jsou založena na terénním výzkumu a studii proveditelnosti s cílem prozkoumat menstruační praxi a zjistit vhodnost používání menstruačního kalíšku v Keni.

Za poslední dekády se změnilo jen málo. Mnoho žen a dívek žijících v subsaharských oblastech s nízkým příjmem i nadále čelí praktickým i psychologickým výzvám při zvládání své menstruace. Co se týče Keni, nedávná studie provedená v nízkopříjmových oblastech Nairobi odhaluje, že situace zůstává stejná.

Ze studií a rozhovorů s dalšími akademiky v oblasti menstruačního zdraví a hygieny začíná být zřejmé, že opatření přijatá za účelem zpomalení šíření onemocnění COVID-19, mohou situaci žen a dívek v oblastech s nízkými příjmy zhoršovat.

V Severní Laikipii poskytla nadace a záchranné centrum One More Day for Children již více než 1000 kusů hygienických vložek do více než 15 škol v dané oblasti. Jsme hlavním poskytovatelem hygienických potřeb v této oblasti, čímž pomáháme dívkám a ženám k důstojnějšímu životu.

Zdravotní středisko nadace One More Day for Children v Doldol

ÚVOD

Samburu jsou převážně pastevecká společnost, která po staletí žije ve vyprahlé a odlehlé části severní Keni v oblastech Laikipia, Isiolo, Samburu a Marsabit. Hrdě praktikují a udržují svou kulturní identitu a tradice. Pastevectví je systém obživy praktikovaný mnoha africkými komunitami, který zahrnuje chov hospodářských zvířat (skotu, koz, velbloudů atd.) v kočovných komunitách, které se sezónně stěhují za vodou a pastvinami. Kultura Samburu byla v průběhu let velmi živá a odolná, protože Keňa procházela přerodem z předkoloniální do koloniální a postkoloniální moderní společnosti. Mnoho aspektů života Samburuů zůstalo během těchto významných změn do značné míry nezměněno, což svědčí o síle samburské kultury, která drží společnost pohromadě jako svébytný kolektiv.

Samburské ženy se dělí na věkové skupiny – dívky, vdané ženy a starší ženy. Samburské dívky mají též za úkol pomáhat rodině při péči o dobytek a jsou zodpovědné za pomoc matce s povinnostmi, které má uloženy v rodinném domě. Dívky Samburu podstupují v dospívání obřízku (nucené mrzačení genitálií), která je má připravit na manželství.

Neobřezaná žena je stále považována za dítě a není způsobilá ke sňatku. Samburuové žijí v klanových vesnicích a ženy se v souladu s tím vdávají mimo svou domovskou vesnici. Běžně se praktikuje polygamie a kulturním zvykem v tradičních sňatcích Samburuů je také platba za nevěstu, při níž rodina muže, který si nevěstu chce vzít, předává rodině dívky dobytek a další majetek. Jakmile se žena ze Samburu provdá, je zodpovědná za vybudování a údržbu rodinného domova (manyatta), péči o děti a každodenní zásobování rodiny jídlem, vodou a palivem.

Korálky hrají v kultuře Samburu velkou roli. Považují se za nezbytnou součást ozdob mužů i žen, zejména moranů a mladých žen. Různé barvy a vzory korálků mají pro Sambury specifický význam, například červená barva znamená odvahu, sílu a jednotu, zatímco černá barva znázorňuje kmen a jeho útrapy, které podstupuje. Příkladem jsou pastevci na náhorních planinách. Korálky pro dívky ze Samburu znamenají bohatství a krásu a rodiny často vynakládají značné prostředky na korálky pro své dívky. Korálkování dívek spočívá v tom, že morané Samburu dávají neobřezané dívce speciální korálky na znamení zahájení sexuálního vztahu. Dívkám může být během korálkování i devět let.

Vše začíná vyjednáváním mezi moranem a dívčinou matkou a také dívčinými bratry, kteří jsou často také morany. Jakmile je vztah dohodnut, matka dívky postaví pro pár chýši zvanou „singira“, kde bude mít moran k dívce přístup za účelem sexu. Během procesu korálkování přináší moran dívce velké množství korálků a dalšího zboží, aby ji uklidnil. Vzhledem k tomu, že tyto vztahy probíhají v rámci klanů, nevede tento proces obvykle ke sňatku a těhotenství je zakázáno. Neobřezané dívky jsou stále samy považovány za děti, a proto je pro ně tabu rodit. Pokud však k těhotenství dojde, mohou být dívky s korálky nuceny podstoupit tradiční potrat nebo se novorozence vzdát za účelem infanticidy či adopce do jiné etnické komunity. Některé dívky jsou korálkovány ve velmi mladém věku, dokonce již ve třech nebo čtyřech letech, a morané čekají, až zestárnou, než navážou sexuální vztah.

PROBLÉM

Značná část této praxe je doprovázena násilím na dívkách, které má zásadní dopad na veřejné zdraví a lidská práva. V souvislosti se sexuálním a reprodukčním zdravím je pohlavně podmíněné násilí spojováno s rizikem nechtěného těhotenství mladistvých, těhotenskými komplikacemi vedoucími k vysoké úmrtnosti, gynekologickými poruchami, nebezpečnými potraty, píštělemi a pohlavně přenosnými infekcemi včetně smrtícího HIV/AIDS.

Spolu s tím komunita trpí nízkou úrovní gramotnosti, vysokým výskytem drog a zneužívání návykových látek, absencí zdravotnického střediska, které by poskytovalo služby napomáhající sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví, a také tradičním/kulturně podmíněným odporem k poskytování reprodukčního zdraví a práv dospívajícím. Tato praxe má za následek:

  1. Přerušené vzdělávání.

  2. Korálkování zapřičiňuje mezi dětmi nerovnost, protože korálkované dívky nemají možnost chodit do školy.

  3. Fyzické násilí v korálkových vztazích, např. bití a znásilnění.

  4. Nucené potraty a infanticida; dívky, které otěhotní během korálkových vztahů, proto podstupují tradiční potrat, nebo se dítěte vzdají.

  5. Další škodlivé praktiky, např. mrzačení ženských pohlavních orgánů a dětské sňatky.

  6. Psychické trauma.

  7. Mladí lidé z komunity, kteří potřebují služby reprodukčního zdraví, se vyhýbají vyhledání těchto služeb.

  8. Stávající poskytovatelé zdravotních služeb jsou prý předpojatí a necítí se komfortně, když poskytují služby sexuálně aktivní mládeži.

  9. Mladí lidé se necítí komfortně při přístupu ke stávajícím službám, protože způsob, jakým jsou služby nastaveny, neodpovídá jejich potřebám.

  10. Masajské komunity a komunity Samburu se domnívají, že ženy by neměly mít přístup ke službám plánování rodiny, a že jakmile dívka podstoupí nucené mrzačení genitálií, má povolení k sexuálním aktivitám navzdory věku a rizikům.

PROČ ZDRAVOTNÍ STŘEDISKO?

Nadace One More Day for Children, která v dané komunitě působí již 11 let, se tento příběh snaží změnit prostřednictvím léčebných i reaktivních programů. Založila zácharanné centrum pro dívky, které byly těmto praktikám vystaveny, a díky fundraisingu se nadaci podařilo vybudovat zdravotní centrum, které nabízí vstřícné služby.

  1. Cílem tohoto zařízení je poskytovat zdravotnické služby zaměřené na dospívající a mladé lidi, což je kombinace vysoce kvalitních služeb, které jsou relevantní, přístupné, atraktivní, cenově dostupné, vhodné a přijatelné pro dospívající a mladé lidi.

  2. HIV a pohlavně přenosné infekce: Investice do sexuálně-zdravotních služeb pro mládež pomohou omezit šíření HIV/AIDS.

  3. Nechtěná těhotenství: Investice do služeb v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, které jsou určeny mládeži, pomohou snížit počet těhotenství u mladistvých.

  4. Zdraví matek a novorozenců: Investice do služeb v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví pro mládež přispějí ke zlepšení zdraví matek a novorozenců.

  5. Zdravotní středisko posílí postavení dospívajících dívek a chlapců i mladistvých matek tím, že zvýší jejich povědomí o právech v oblasti reprodukčního zdraví a schopnost přístupu k lékařským, klinickým a reprodukčně-zdravotním službám, které jsou k dispozici zachráněným dívkám a dětem žijícím v záchranném centru.

  6. Středisko bude rovněž nabízet služby MCH (Zdraví matek a dětí) a výživové poradenství.

PŘIJATÁ POMOC

Na vybudování zařízení obdržela nadace 2 932 980,00 keňských šilinků z České republiky a zbývající částku 1 647 340,00 Ksh získala od nadace Mpala Trust ve spolupráci s Princetonskou univerzitou v USA prostřednictvím výzkumného centra Mpala. Celkem 4 579 617,00 Ksh.

Společnost Olpejeta Conservancy Ltd darovala 5 lůžek pro pacienty, prostěradla a pokrývky na lůžka a další vybavení související se zdravotnictvím.

CO ZBÝVÁ PŘED REGISTRACÍ A OTEVŘENÍM ZDRAVOTNÍHO STŘEDISKA A NA CO APELUJEME

Aby zařízení mohlo začít nabízet služby jak osobám v záchranném centru, které přežily pohlavně podmíněné násilí, tak komunitě, je zapotřebí následující:

  1. Výstavba biodigestoru v ceně 3 225 162,60 Ksh (BQ již zajištěno prostřednictvím ministerstva veřejných prací, bydlení a infrastruktury).

  2. Zařízení a vybavení zařízení tak, aby splňovalo požadované normy ministerstva zdravotnictví. To by mohlo být provedeno postupně. Odhadované náklady činí 1,8 mil. Ksh.

  3. 10 000,00 x 5 litrových nádrží na sběr a skladování dešťové vody @ 80 000,00 Ksh za každou z nich.

  4. Získání a proškolení zdravotnického personálu a pomocného personálu v oblasti služeb. Plánujeme navázat partnerství s okresní vládou okresu Laikipia, abychom získali vyškolené klinické pracovníky, zdravotní sestry a lékaře k dispozici na počkání. Budeme potřebovat zaměstnat lékárníka a podřízený personál. Jakmile bude zařízení zaregistrováno, plánujeme ho zaregistrovat u Národního fondu zdravotního pojištění a zapsat všechny děti do pojištění. Všichni členové komunity, zejména studenti škol z okolí zařízení, a především středních škol, které mají všechny studenty registrované v rámci tohoto fondu (ten za ně platí vláda), budou osloveni, aby se zaregistrovali do tohoto zařízení.

To znamená přímý příjem, kterým se zajistí udržitelnost zařízení.

  1. Vozidlo s pohonem 4WD a s nízkou spotřebou pro převoz závažných případů do nemocnice 5. stupně. Může být i z druhé ruky.

CO JE TO BIODIGESTOR?

Systém biodigestorového septiku je celoživotní investice, která funguje na základě procesu bakteriální biodegradace: biologického rozkladu, při kterém se využívají aerobní a anaerobní bakterie k rozkladu organického odpadu (fekálií, moči a papíru). Proces zajišťuje, že zůstane voda bohatá na dusík, fosfor a stopové množství metanu. Systém rovněž funguje na principu vytěsňování. Jednoduše to lze popsat tak, že objem vody uvolněné do systému biodigestoru přes přívodní potrubí je totožný jako ten, který je vytlačen ven a odteče do francouzské drenáže / vsakovací jímky.

JAK SYSTÉM FUNGUJE?

Když je veškerý organický odpad spláchnut do nádrže biodigestoru, odpad plave na hladině ve vstupní komoře, kde dochází k oxidaci a anaerobnímu rozkladu. Tento proces trvá jednu až dvě hodiny. Během tohoto procesu je odpad zcela nasycen vodou. Voda poté klesne na dno nádrže biodegestoru, kde ji anaerobní bakterie rozloží pomocí bakteriálního enzymu, který působí jako katalyzátor.

JAKÉ JSOU VÝHODY SYSTÉMU BIODIGESTORU?

1. Zabírá méně místa a není nákladný: Instalace biodigestorového kanalizačního systému je ve skutečnosti levnější než náklady na vybudování tradičního septiku a doprovodné vsakovací jímky. Systém také zabírá mnohem méně místa a jeho výstavba trvá jen několik dní. V dlouhodobém horizontu vám ušetří peníze.

2. Nezaplňuje se (nevyžaduje žádné odčerpávání): Na rozdíl od tradičních septiků biodigestor nepotřebuje odčerpávání. To šetří náklady na odčerpávací služby. Záchranné centrum OMDC čtvrtletně vynakládá 40 000,00 Ksh na zaplacení služeb soukromých exhaustorů. To se nyní ušetří a tyto peníze se nasměrují do jiných prospěšných činností.

3. Absence zápachu: Tento kanalizační systém nevydává naprosto žádný zápach.

Důvod: je vzduchotěsný. Naplní se vodou hned zkraje před použitím, což zaručuje, že v septiku nedochází k žádnému hnití, ale ke 100% biologickému rozkladu. Proces probíhá pod vodou.

4. Je šetrný k životnímu prostředí: Voda, která vzniká, se obvykle vsakuje zpět do země a zvyšuje tedy množství vody, která se nachází pod zemí. Stejnou vodu, která je bohatá na dusík a další živiny, lze také použít k zavlažování nebo zalévání zahrady / ekologického obydlí, k pěstování ovoce a zeleniny pro děti. Přebytek se pak prodá, čímž se ušetří peníze, který by jinak připadly na nákup zeleniny, a vytvoří se tím i příjem z prodaných přebytků. Zvyšuje se tím úrodnost půdy.

5. Není nutná žádná údržba.

6. Schváleno Národním úřadem pro správu životního prostředí v Keni. (NEMA)

BIODIGESTOR ZAHRNUJE TYTO PRVKY:

1. Septik biodigestoru – Hlavním účelem této nádrže je inkubace bakterií. Také se v ní vytváří prostředí pro anaerobní rozklad lidského odpadu, který je svou povahou organický. Do této nádrže se vkládají enzymy/bakterie, které urychlují proces rozkladu.

2. Vsakovací jímka/ francouzská drenáž – Jedná se o jímku vyplněnou pevným materiálem, do které se odvádí vyčištěná voda z biodigestoru. Voda je čistá a nepáchne. Lze ji použít k zavlažování rostlin nebo trávníku, ale není vhodná k pití.

Negativní účinky pandemie Covid-19 na ochranu dětí

Covid-19 zasáhl životy dětí a rodin po celé naší zemi a má vliv také na snahy o ukončení týrání a vykořisťování dětí, mrzačení ženských pohlavních orgánů (obřízka) a dětských sňatků.

Opatření, která přijala keňská vláda k omezení šíření viru, mj. zavírání všech škol a azylových domů, omezení pohybu, sociální distance a uzavírání podniků, narušila každodenní rutinu dětí a systém jejich podpory.

Je známo, že během jakékoliv krize, ať už se jedná o oblast veřejného zdraví nebo o jiné mimořádné události, jsou negativně ovlivněny především dívky. Mnoho dívek čelilo hrozbám na svou bezpečnost a pohodu, včetně násilí, vykořisťování, sexuálního obtěžování, zanedbávání a odloučení od rodin a pečovatelů.

Tato opatření zmařila strategie a snahy nadace OMDC ukončit mrzačení ženských pohlavních orgánů, dětské sňatky a sexuální zneužívání. Zároveň tato opatření ohrozila pokrok, kterého jsme jako nadace dosáhli za posledních 10 let.

Nejsou to výmysly, ale tvrdá fakta

  1. Násilí páchané na ženách a dívkách

Násilí páchané na ženách a dívkách je, kromě toho, že jde o porušování lidských práv, důležitým určujícím faktorem sexuálního a reprodukčního zdraví a práv žen a dívek. Přesto v naší zemi zůstává zahaleno „kulturou ticha“.

Ženy, které takové násilí přežily, mívají psychické a zdravotní následky, které postihují i jejich sexuální a reprodukční zdraví. Patří mezi ně například nucené nebo nechtěné těhotenství, nebezpečné potraty, fistule, pohlavně přenosné choroby (např. HIV) a v některých případech dokonce úmrtí.

  1. Dětské sňatky

Praxe dětských sňatků je běžná v celé zemi. V kraji Laikipia je je23jich míra ale obzvláště vysoká. Dětské sňatky jsou porušováním lidských práv, které upírá tisícům dívek jejich dětství. Tyto praktiky souvisí s předčasným zahájením sexuálního života a brzkým těhotenstvím. V důsledku toho dochází k vyšší mortalitě mladých rodiček a jejich novorozeňat. S dětskými sňatky je spojena také výrazně nižší pravděpodobnost, že vdané dívky dokončí základní školu a nastoupí na střední školu. Rané manželství je zde zakořeněno v sociálních normách a v očekáváních vztahujících se k pohlaví.

OMDC 140 STEPHEN MWANGI: Z DÍTĚTE MUŽEM

V mnoha afrických společnostech je mužská obřízka rituálem, jehož provedení symbolizuje dosažení dospělosti. Speciálně u chlapců z křesťanských rodin v Keni tento obřad probíhá po složení závěrečných zkoušek v osmé třídě, a před nástupem na střední školu. Například u Muslimů ale hned osmý den po narození. V Mwangiho případě nadešel čas pro tento rituál v dubnu 2021 poté, co dokončil základní vzdělání a odešel z našeho dětského domova k příbuzenstvu z matčiny strany v okrese Nyeri. Po dvou týdnech, během kterých se hojí rána, se koná oslava, na které je ostatními muži mladík představen komunitě jako její nový “mužský” člen. Během oslavy se hodně jí, tančí, a předávají se dárky.

23. dubna se členové technického týmu OMDC z Doldol a Nanyuki zúčastnili spolu s šestnácti dívkami z našeho dětského domova oslavy, která se v tomto případě konala v domě Mwangiho strýce. Přidali se tam k chlapcově rodině a členům komunity, aby do ní přivítali nového dospělého muže.

Komunita byla k dívkám z OMDC velmi štědrá. Bylo o ně dobře postaráno, a hlavně s sebou do domova dostaly zásobu čerstvých plodin vypěstovaných na farmě. Brambory, zelí, špenát a mrkev.

Na oplátku naše dívky společnosti převedly představení s masajskými tanci. Náš tým také navštívil místo posledního odpočinku Mwangiho matky. Členové skupinky jí přinesli na hrob květiny, pomodlili se u něj a zazpívali písně.

Vrcholem oslavy bylo předávání dárků. Tým OMDC chlapci předal velkou hi-fi věž darovanou jeho českým sponzorem. Dívky ji ozdobily korálkovým kroužkem a přívěšky, které sami vyrobily. Sestava byla také hned ozkoušena. Na hudbu z ní si zatančily dívky s obdarovaným i další členové komunity.

Covid-19 a domácí násilí z pohledu výkonné ředitelky OMDC

 

Uzávěry zamezující šíření nového coronaviru vedou k nárůstu genderově podmíněného násilí po celém světě, kdy jsou ženy a dívky odloučenější od společnosti a zranitelnější vůči zneužívání a vykořisťování.

Sociální a ekonomický tlak, spojený s přísnými omezeními pohybu, nejen, že zvýšil náchylnost žen a dívek k fyzickému a sexuálnímu násilí, ale také zvýšil jejich zranitelnost vůči sexuálnímu vykořisťování. V rodinách, které si nejsou schopné vydělat, je mnoho dívek nuceno k výměnnému sexu, zneužíváno sousedy, taxikáři nebo jinými místními muži, jen aby si mohly koupit jídlo nebo hygienické vložky. Národní linka pomoci podporovaná ministerstvem pro genderové záležitosti zde v Keni zaznamenala 1108 hovorů v červnu 2020 ve srovnání s pouhými 86 v únoru 2021.

Neexistují žádné oficiální statistiky o počtu případů násilí páchaného na ženách a dívkách v Keni, počet volání na linky pomoci však od zavedení opatření na konci března 2021 vzrostl více než desetkrát. V loňském roce během svého projevu k národu, náš prezident, Jeho Excelence Vznešený Uhuru Kenyatta prohlásil, že je znepokojen ,,zvyšujícím se napětím“ v domácnostech s tím, že se zvýšilo genderově podmíněné násilí, zhoršily se problémy duševního zdraví a eskalovaly případy těhotenství dospívajících. Násilí páchané na ženách a dívkách je vážným porušováním lidských práv žen a dívek bez ohledu na to, kdy, kde a jak se odehrává. Existuje více forem násilí páchaného na ženách, s mnoha potenciálními negativními dopady na zdraví žen a jejich dětí. Násilí na ženách a dívkách může vyústit ve zranění a vážné fyzické, duševní, sexuální a reprodukční zdravotní problémy, a to včetně sexuálně přenosných infekcí, HIV a neplánovaných těhotenství. V extrémních případech může vést až ke smrti. Důsledky násilí jsou často dlouhodobé. Násilí, ve všech svých podobách, může mít vliv na životní pohodu ženy nebo dívky po celý zbytek jejího života. To je nepřijatelné a rizika násilí, kterým čelí ženy a jejich děti, zejména dívky, v době současné krize COVID-19, nemohou být ignorována. Zatímco COVID-19 vytvořil nový druh konfliktních situací pro manželské páry, zhoršil také již existující problémy. Vypuknutí pandemie COVID-19 působí jako katalyzátor značného nárůstu týrání dětí z důvodů prohlubování známých faktorů jako je chudoba, přeplněná bydlení, společenská izolace, násilí mezi rodiči a zneužívání návykových látek rodiči. V některých rodinách vytváří COVID-19 situaci ,,tlakového hrnce“, ve které může rodinný stres dosáhnout až toxické úrovně.

Z pohledu Hellen Gathogo

Jako výkonná ředitelka se školením v oblasti sociální práce a rozvoje řeším různé případy, zejména se však jedná o manželské problémy…záležitosti, které hrozí rozpadem rodiny, jsou má práce. Mou povinností je vykonávat ji v nejlepším zájmu konečného příjemce OMDC sponzorství – dítěte. Někdy se ke mně tyto případy dostanou skrz telefonní rozhovor, proto nikdy hovory neignoruji ani nezamítám. Dítě nebo žena mohou být v nebezpečí. Některé telefonáty by zlomily srdce i toho nejzkušenějšího poradce, natož to moje, obecného poradce. Jednou jsem zvedla telefon 17 leté ženy, která byla napřed vyhnána svým otcem a poté snášela kruté manželství. Když otěhotněla a porodila, její manžel ji zavrhl s tím, že to dítě až moc brečí a že vůbec nemůže být jeho. Když se jí tedy podruhé někdo zřekl, ženina zoufalost se stala nesnesitelnou. Hodila dítě do latríny a utekla. Dívka si pak na internetu našla OMDC jako organizaci bojující za dětská práva a proti genderově podmíněnému násilí a zavolala do naší kanceláře. Zvedla jsem telefon… umíte si asi představit poslouchat takový příběh. Moje práce v OMDC mi dává příležitost vracet společnosti dobro prostřednictvím poradenství, posuzování, advokacie a propojování přeživších s právními pro bono službami, s využitím našich OMDC ředitelů, kteří jsou právníci/právní zástupci. Nemůžu pomoct vždy, ale někdy mám možnost alespoň malinko… způsobem, který vyžaduje mé dovednosti, ne peníze. Bez úředníka pro ochranu dětí z OMDC nadace je to pro mě vážně těžké, přátelé. Většinu času se ocitám ve schizofrenních situacích kvůli více rolím, které v organizaci zastupuji, některé vyčerpávají mé emoce. Taková je ale práce…

Pohled do minulosti

Teď ale blíže k tématu: v jedné z rodin, jejíž dítě OMDC sponzoruje (nemohu zmínit jméno dítěte z důvodu ochrany práv dítěte), nadace na začátku zaregistrovala matku dítěte, která byla nezletilá, prožila si však brutální sexuální zneužívání v průběhu povolebního násilí v Keni během let 2008/2009 a otěhotněla. Tato doba ji odloučila od rodičů a rodiny, když utíkala před ohněm, který vypaloval domy patřící jejímu kmeni v riftovém údolí. Následovala skupinu přeživších, která dorazila a usadila se v Nanyuki. Její případ byl reportován OMDC a Georgovi (Jiří Pergl – zakladatel OMDC) ve mně vzbudil soucit a tak jsme se rozhodli ji zařadit do programu OMDC sponzorství, které se tehdy rozjíždělo. Naštěstí dostala velmi milého českého sponzora, který jí zasponzoroval učiliště, aby mohla vystudovat obor kadeřnice/kosmetička. V té době už se jí narodila malá podvyživená holčička. OMDC jí pronajala pokoj a zakoupila několik nezbytností pro ni i dítě. Za rok vystudovala s diplomem a díky nám byla zaměstnána v jednom z kosmetických a kadeřnických salónů v Nanyuki a tím pádem byla schopná platit nájem a kupovat jídlo. OMDC sponzor pak na sebe vzal sponzorování jejího dítěte a dělá tak doposud. Velmi bystrá a chytrá dívka s nakažlivým úsměvem, momentálně v šesté třídě, zbývají jí ještě dva roky k ukončení základní školy a přestupu na střední. Před vypuknutím pandemie Covid-19 mladá žena ušetřila nějaké peníze a rozhodla se otevřít si svůj vlastní kadeřnický salón. Nedlouho poté se seznámila s mužem, zamilovala se a sestěhovali se k ní domů. Také se rozhodla s ním uzavřít obchodní partnerství a jelikož neměl ani zkušenosti, ani zdroje, vyučila ho kadeřníkem. Brzo s ním otěhotněla a ještě před vypuknutím pandemie Covid-19 porodila. Když však vypukla pandemie a byla zavedena opatření k zamezení šíření viru, museli svůj salón zavřít a žili z úspor. Abychom to zkrátili, situace začala být zlá. Ten milý muž se změnil v divokou bestii, mlátil ji téměř denně před zraky jejich dětí a jeho rodiny. Upřednostňoval svého syna, stal se závislým na drogách a stal se prostitutem, který dokonce tajně prodal vybavení salónu. Naše dívka se snažila o usmíření prostřednictvím jeho široké rodiny, se kterou žili, to ale nefungovalo. Děti kolikrát celé dny neměly co jíst. Jednoho dne se rozhodla, že její život a její děti jsou to nejcennější, a odešla zpět to riftového údolí hledat své příbuzné.

Když jsme ji nedávno po dlouhém pátrání navštívili, řekla mi toto, cituji: ,,Mami (oslovuje mě tak z respektu), už jsem to nemohla dál vydržet. Řekla jsem svému partnerovi, se kterým jsem žila čtyři roky, otci svých dvou dětí, i když jedno z nich není jeho: Možná bychom měli začít hledat oddělená místa bydlení. Poté jsem vyběhla z našeho domu a utekla. Slzy zmáčely okraje mé roušky, Hellen, když jsem přemýšlela nad tím, co mě dostalo do tohoto bodu, kdy jsem zvažovala, že ukončím svůj vztah i život. Nebylo to tím, že bych nebyla dobrá žena, dobrá matka, manželka. Nebylo to proto, že bych byla ošklivá, nebo špatná kuchařka… Byla to pandemie, která nás donutila přebývat na jednom místě po celé měsíce, on riskoval, že se projeví to, že se nemá jako hlava rodiny jak postarat o rodinu, já jsem pracovala z domu. Byli jsme nuceni žít v těsných prostorách bez přístupu k jakékoli vnější podpoře nebo úlevě, zahlceni dalšími rodičovskými povinnostmi a nebyla možnost, jak sehnat jakékoli alternativní zaměstnání, více jsme se hádali a méně si rozuměli. Uprostřed toho všeho mi zůstala myšlenka zda by můj vztah dokázal nebo nedokázal najít způsob, jak přežít Covid-19.

Se zvyšujícím se tlakem v domácnostech zaznamenáváme nárůst rozchodů a rozvodů. Je to velmi smutné. Stres, narušení sociálních a ochranných sítí a vazeb, ztráta příjmů a snížený přístup ke službám, to vše může zvýšit riziko násilí na ženách a dívkách. Páry s dětmi v této době samozřejmě prožívají stresu ještě více. Za současných podmínek jsi více v bezpečí doma, což je skvělé, ale zároveň jsi doma celé dny s partnerem a dětmi. Nikdo si opravdově neodpočine.

Ženy ve vedoucích rolích: Jak v epoše COVID-19 dosáhnout rovnocenné budoucnosti

Mezinárodní den žen se poprvé začal slavit v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Fialová barva představuje spravedlnost a důstojnost, zelená symbolizuje naději a bílá zase ryzost a čistotu. Ženy nalezneme v předních liniích pandemické krize. Rozdělily si role zdravotnic, pečovatelek a komunitních organizátorek. Krize přivedla do popředí nové překážky, které brání tomu, aby ženy zastávaly vedoucí role a více se zapojily. Také se musí vypořádat s disproporčním rozdělením břemen.

Dívčí záchranné centrum organizace OMDC spolupracuje se všemi lokálními vládními organizacemi a partnery, aby podpořilo snahy, jež zmírňují následky ženské obřízky a předčasného nuceného manželství. Během pandemie otěhotní více dívek. Jsme dnes hrdí nejenom na to, že jsme se poučili z lekce, která nám byla poskytnuta, ale též nás těší, že komunita dovede rozpoznat naše úsilí ve věci ochrany a rehabilitace.

Africké ženy (zejména na severu oblasti Laikipia, kde působíme) musejí vykonávat až 70% manuální práce. Během současné pandemie je většina našich dívek bohužel donucena uchýlit se k manuální práci, především k pastevectví ovcí a koz. Odměnou je základní strava.

Mezinárodní den žen si klade za cíl oslavit společenské, ekonomické, kulturní a politické úspěchy keňských žen a dívek. Organizace OMDC jako celek cítí, že je čas reflektovat onen pokrok, který jsme učinili, a pokračovat v prosazování dalších změn. Doufáme, že se nám bude dařit obhajovat práva žen a dětí, ale i plně uskutečnit potenciál žen a dívek v celé jejich rozmanitosti. Musí to být zahrnuto ve znění proti pandemických opatření a odezvy. Na místní, ale i celonárodní úrovni je záchranné centrum zdrojem velké pýchy.

Je to už 12 let, co centrum započalo svou činnost. Za tu dobu jím prošlo více než 100 dívek. Bylo jim poskytnuto vše potřebné, většinou včetně vzdělání. Ženy jsou tu ve vedení 21 států Naposledy byla v Tanzánii jmenována Její Excelence Suluhu.

98% našich dívek ze záchranného centra se teď vrátilo zpátky do školy, a to navzdory těžkostem, kterým čelily, jako je nárůst domácího násilí, chudoba, předčasné manželství a zmrzačení ženskou obřízkou. Tento rok si klademe za cíl vyrovnávat potenciál všech dívek a žen v našem nevelkém kroužku, ale nejenom tam. Chceme jim vštípit připravenost na pandemii a adekvátní reakce. V tom tkví budoucnost žen a dívek v celé jejich rozmanitosti.

Keňa v roce 2022

Je nám velmi líto, že musíme oznámit, že se letos cesta do Keni neuskuteční. Do poslední chvíle jsme doufali, že se vycestovat zadaří, ale kvůli přísným podmínkám, které Keňa stanovila pro Českou republiku (povinná 14ti denní karanténa na vlastní náklady) a nemožnosti odjet v pozdějších měsících, se cesta odkládá na příští rok.
Děkujeme za pochopení. 🙏
Tým OMDC

Vzděláním proti konfliktům

V průběhu let byl kladen důraz na význam vzdělávání při zlepšování životní úrovně v zemi. Vzdělávání by mělo vytvářet prostředí přispívající k uspokojování emocionálních, sociálních a intelektuálních potřeb různorodých skupin jednotlivců se zájmem o sebe-posílení. Důraz na vzdělání a mír je založen na skutečnosti, že mír a vzdělávání jsou neoddělitelnými aspekty civilizace. Žádná civilizace nemůže být bez vzdělání skutečně pokroková a žádný vzdělávací systém nemůže být skutečně zušlechťující, pokud není založen na univerzálních principech míru.

Vzdělávání by mělo posilovat osvojování si hodnot, znalostí a rozvíjení postojů, schopností a chování tak, aby člověk žil v harmonii se sebou i s ostatními. Nikdy tak tedy nebude existovat dostatek informací o významu vzdělávání pro posilování míru. Základní principy, které s sebou nese vzdělávání, spočívají v touze po míru, nenásilných alternativách řešení konfliktů, a schopnostech kritické analýzy strukturálních opatření, která vytvářejí a legitimizují nespravedlnost a nerovnoprávnost.

Vzdělávání k míru, solidaritě a prosperitě obnáší proces získávání hodnot, znalostí a rozvíjení postojů, schopností a chování tak, aby člověk žil v harmonii se sebou, s ostatními i s přírodním prostředím. Žít v míru znamená absenci konfliktů a násilí a naopak přítomnost stavů mysli a společnosti jako je harmonie, shoda, bezpečnost a porozumění. Jedná se o pomoc studentům rozvíjet povědomí o procesech a dovednostech, které jsou potřebné pro získávání porozumění, tolerance a dobré vůle v současném světě.

Partnerství ve jménu míru

V důsledku toho náš OMDC patron ctihodný Francis Kapro a jeho žena, která je zvolenou poslankyní, se spojili s nadací přírodní rezervace v Laikipii – Loisaba Conservancy – a sponzorují celou Základní školu Laikipie Sever (Laikipia North). O oblasti známé jako Sosian Ward se ze všemožných špatných důvodů mluví v národních i mezinárodních zprávách. Tato oblast je osídlena kmeny Samburů, Masajů, Turkanů a Pokotů, jež jsou všichni přírodní pastevci.

Po mnoho let tyto čtyři kmeny nedokázaly ani smírně koexistovat, ani nechat v míru cizí investory. Bojují, vyvražďují se navzájem, zabíjejí bílé farmáře a přepadávají dobytek. Vypalují domy, i s lidmi uvnitř, které jsou ve vlastnictví cizinců z Británie, Francie a USA. V důsledku toho mnoho žen ztratilo své životy, bylo znásilněno nebo uneseno. Mnoho dětí žije bez vzdělání, jelikož školy byly vypáleny nebo zpustly.

Aby čelili tomuto problému, tito dva partneři se spojili, zajistili pozemek o výměře čtyřiceti akrů a založili zcela novou školu nesoucí jméno ,,AMANI”, což znamená ,,MÍR”.

Během měsíce února toto duo přizvalo OMDC mezi ostatní strany klíčové pro mír a ochranu dětí, aby se stalo svědkem předání školy.

Byla pozvána katolická církev, aby požehnala projektu, který přilákal celkem již 200 dětí.

OMDC bylo vyjádřeno uznání za jeho neustálé úsilí o zajištění práva každého dítěte na základní vzdělání a za prioritizování ochrany před násilím a jinými negativními kulturními praktikami.

Bylo úžasné sledovat tyto obávané kmeny sejít se, sednout si a jíst spolu a dokonce dojít k rozhodnutí přestat bojovat a zapsat své děti, chlapce i dívky, do školy.

Z tohoto se dá opravdu vyvodit, že nalézat stabilitu a mír je rozhodně ta největší kolektivní výzva, jaké kdy lidstvo čelilo. Konflikt je nevyhnutelný, ale násilí není. V mnoha případech lze energii vycházející z konfliktů přesměrovat směrem k dosahování pozitivních změn. Lidé musí být poučeni o alternativách v řešení problémů, a to, že násilí není nezbytným prostředkem k dosahování jejich cílů.

Zdravotní pojištění v Keni NHIF a spolupráce s OMDC

National Health Insurance Fund (NHIF) je státní polovládní fond zřízený na základě zákona NHIF č.9/1998 (NHIF Act No. 9 of 1998). Jeho posláním je přispívat k celoplošnému zdravotnímu pojištění poskytováním cenově dostupného, dosažitelného, udržitelného a kvalitního zdravotního pojištění strategickým sdružováním zdrojů a zajišťováním zdravotní péče ve spolupráci s investory.

Nabízí lůžkovou i ambulantní péči včetně balíčků benefitů, které zmírňují finanční zátěž svých členů trpících chronickými chorobami, které mimo jiné zahrnují rakovinu či chronické onemocnění ledvin. V současnosti Fond poskytuje zdravotní pojištění ambulantní i lůžkové péče vice jak 9 milionům domácností po celé zemi.

FUNKCE NHIF

Funkce NHIF, jak je stanovuje zákon 9/1998, jsou následující:

i) Přijímá všechny příspěvky a platby a připisuje je na svůj účet jak je vyžadováno tímto zákonem;

ii) Provádí platby vně Fondu na konto smluvních nemocnic v souladu s ustanoveními tohoto zákona;

iii) Po konzultaci s Ministrem stanovuje kritéria pro nasmlouvávání nemocnic a nasmlouvává takové nemocnice v souladu s těmito kritérii za účelem plnění tohoto zákona;

iv) Upravuje příspěvky splatné Fondu, a benefity a další platby splatné vně Fondu;

v) Ochraňuje zájmy přispěvatelů Fondu;

vi) Radí Ministrovi ve věci státní politiky národního zdravotního pojištění a implementuje všechny související vládní strategie; a

vii) Vykonává další funkce které jsou mu svěřeny tímto zákonem nebo jakýmkoli jiným psaným zákonem.

NHIF SLUŽBY

Fond nabízí zdravotní pojištění pro lůžkovou i ambulantní péči ve vice než 8000 soukromých i veřejných smluvních nemocnicích po celé zemi. Tyto služby spadají pod Národní schéma “SUPA COVER” u registrovaných a podléhají měsíčním příspěvkům. Sazby u neformálního sektoru jsou stanoveny na pevnou částku 500 KES měsíčně a u formálně zaměstnaných se sazby pohybují mezi 150-170 KES měsíčně.

Benefity ambulantní péče zahrnují konzultaci, laboratorní vyšetření, procedury denní péče, léky a jejich výdej, edukační programy, wellness a poradenství, očkování dle schématu KEPI.

Dále pojištění kryje specializované zákroky u ledvinové dialýzy, radiologii a chemoterapii při léčení rakoviny, chirurgické procedury, péči o matku a reprodukční zdravotní péči, pohotovostní evakuaci ze silnice, zámořská ošetření a rehabilitaci z drogových závislostí.

Fond také pečuje o znevýhodněné občany díky programům sponzorovaným vládou.

Tyto program zahrnují:

  1. Linda Mama Program – zdravotní pojištění pro těhotné ženy a jejich novorozené děti, které nemají žádnou jinou formu pojištění. Tento program nabízí prenatální, porodní a postnatální péči, poradenství a péči o kojence.

  2. Edu-Afya the Secondary School – představuje státem zavedené a nabízené komplexní zdravotní pojištění pro všechny studenty veřejných středních škol.

PRODUKTY NHIF SUPA COVER

NHIF SUPA COVER je největší, spolehlivé, dosažitelné a cenově dostupné zdravotní pojištění, které vám a vaší rodině umožní využivat jedinečný balíček benefitů. Supa Cover stojí 500 KES měsíčně pro hlavní členy a ostatní adresáty pojistného plnění.

ROZSAH SUPA COVER

Ambulantní péče – konzultace, laboratorní vyšetření, procedury denní péče, léky a jejich výdej, edukační programy, wellness a poradenství, očkování dle schématu KEPI.

Nemocniční péče

Péče o matku – prenatální péče a porody (přirozený porod a císařský řez)

Reprodukční zdravotní péče: Plánované rodičovství

Ledvinová dialýza

Zámořská ošetření pro specializované chirurgické zákroky, které nejsou dostupné lokálně

Rehabilitace z drogových závislostí

Všechny chirurgické procedury včetně transplantací

Pohotovostní evakuace ze silnice

Radiologické snímkování (RTG, CT, MRI)

Ošetřování onkologických pacientů

JAK MOHOU Z NHIF BENEFITOVAT DĚTI Z OMDC?

Fond navrhuje dva způsoby, které mohou být prospěšné pro OMDC.

1. Fond má speciální nabídku pro děti žijící zejména v charitativních dětských institucích. Děti mohou být zaregistrovány pod SUPA COVER pojistku. V tomto případě, místo, aby každé dítě platilo 500 KES měsíčně, budou děti registrovány po skupinách po třech za částku 500 KES měsíčně.

2. Fond si přeje navštívit OMDC zdravotní centrum, jakmile bude dokončeno, zařízeno a registrováno pod Ministerstvem zdravotnictví, aby mohla proběhnout inspekce a zhodnocení zařízení pro udělení akreditace zdravotnického zařízení, které je způsobilé benefitovat z NHIF. To by znamenalo, že všechny zaregistrované děti a další obyvatelé komunity, kteří si vyberou OMDC zdravotnické zařízení, budou zde take ošetřeni a faktura bude zaslána NHIF kanceláři. Poté bude OMDC získávat měsíční prostředky na počet registrovaných pacientů u NHIF, kteří byli ve zdravotnickém zařízení OMDC ošetřeni. Toto bude představovat dobrý a jistý způsob generování příjmu nadace.

Katolická farnost v Doldol

Doldol se nachází ve vrchovinách v okolí Mount Kenya, severní Laikipie, okres Mukogodo. V tamní populaci převažují Masajové, což jsou polonomádští pastevci.

Ve farnosti přebývají 3 kněží a několik řadových bratří. Ti dohromady tvoří kolektiv, který se stará o každodenní chod farnosti.

Žijí v oddanosti Bohu uprostřed multikulturní komunity a šíří radostnou zvěst slovem i činem. Jako hlavní prostředek vidí aktivity, které jsou nastíněny v následujících bodech:

  1. Poskytovat lidem vzdělání, zejména mladým dívkám a ženám;

  2. Podporovat ženy v tom, aby získaly plnou kontrolu nad svým životem a vývojem;

  3. Starat se o chudé;

  4. Posilovat u obyvatel víru pomocí katechismu a vést je k tomu, aby se z nich stali misionáři a působili na své komunity;

  5. Vychovávat vůdce, kteří budou schopni cílevědomě spolupracovat pro dobro svého lidu.

Služby

  1. Pastorační: cestují se skupinami katechumenů a předávají dál katechismus ve farnosti Dol Dol i v odlehlejších stanovištích. To zahrnuje i školy a azylový dům nadace OMDC.

  1. Podpora žen: společenské a formativní aktivity pro ženy, např. projekty vyrábění korálkových náramků s aloe.

  1. Výuka: církev provozuje základní školu jménem „Základní škola Panny Marie Růžencové“. Vyučuje se též na „Střední škole sv. Františka pro dívky“ a chlapecké střední škole v Doldol.

Spojení se záchranným centrem v Doldol

Takřka všechny dívky v záchranném centru jsou katolického vyznání. Farnost jim dodává výuku a obstarává křty. Kněží proto azylový dům často navštěvují kvůli pastorálním kurzům. Zároveň dětem a zaměstnancům nabízejí svatou mši a eucharistii.

Relativně solidní podíl děvčat z azylového domu dochází do školy nacházející se ve farnosti. Nosí rudobílé uniformy. V nově postavené mateřské školce nadace OMDC byla vyfocena jedna jejich skupinka. Jakmile bude projekt provozuschopný, právě tato skupina dětí nastoupí jako první.

Farní tým též někdy nosí do azylového domu dobročinné dary. A když udeří sucha a vodní zdroje vyschnou, kněží čerpají a dopravují čistou vodu dětem s pomocí vozidel. Někdy také poskytují duchovní poradenství a pomáhají obětem dětských manželství. Během Vánoc kněží v azylovém domě pořádají mimořádnou svatou mši. Ta se pořádá i během každoroční slavnostní promoce dívek.

Dívky z OMDC také v kostele během svaté mše fungují coby oltářní pomocnice. Zapojují se i v pěveckém sboru. Naše dívky se každý večer modlí s růžencem, což je velmi mocný modlitební nástroj. Na přiložených fotkách je zvěčněn technický tým spolu s knězem, který má vše na starosti. Některé z dívek drží zmíněný růženec.

Náboženská společnost, o které byla řeč, zaujímá zvláštní postavení a úzce spolupracuje s OMDC. Každý nový manažer se tam jde podívat, aby byl uveden do obrazu a vzniklo stálé partnerství i spolupráce.

Dopady Covid-19 na děti v Keni

„Pokud budou děti v Keni někdy požádány o definici laskavosti, bezúhonnosti a loajality, určitě odpoví „Sponzoři OMDC!“

Hellen Gathogo

Covid-19 pozastavil životy dětí a rodin po celé Keni a ovlivňuje úsilí o ukončení zneužívání a vykořisťování dětí, obřízky (FGM) a dětských sňatků.

Opatření, která přijala keňská vláda   s cílem omezit šíření viru, například zavření všech škol a záchranných center, omezení pohybu, sociální distancování, uzavření podniků atd., narušily rutinu dětí a jejich systém podpory.

Zejména dívky, které jsou nepřiměřeně ovlivněny během jakékoli krize v oblasti zdraví a jiných mimořádných situací, jsou touto pandemií ovlivněny nejvíce. Mnoho dívek čelilo ohrožení jejich bezpečnosti a životních podmínek, včetně násilí, vykořisťování, sexuálního obtěžování, zanedbávání, vyloučení nebo odloučení od rodin a pečovatelů, znásilnění a těhotenství v útlém věku.

Covid-19 podkopal strategii NF OMDC v oblasti ukončení FGM, dětské sňatky, sexuální vykořisťování a ohrozily pokrok, kterého jsme jako nadace dosáhli za posledních 10 let.

Násilí na ženách a dívkách

Násilí páchané na ženách a dívkách, kromě toho, že jde o porušování lidských práv, je důležitým určujícím faktorem sexuálního a reprodukčního zdraví a práv žen a dívek. Kvůli Covid-19 jdou tyto problémy do pozadí a nevěnuje se jim tolik pozornosti, jako dříve.

Ti, kdo přežili násilí, mohou mít následky na sexuálním a reprodukčním zdraví, včetně nuceného a nechtěného těhotenství, nebezpečných potratů, traumatické následky, sexuálně přenosné infekce a nemoci, a to včetně HIV.

Dětské sňatky

Laikipia a mnoho dalších krajů v Keni má vysokou míru prevalence dětských sňatků, tato praxe je v zemi bohužel stále velmi běžná. Včasné manželství je porušením lidských práv, které odebírá tisícům dívek jejich dětství. Tato praxe silně souvisí s časným těhotenstvím a mortalitou matek a jejich dětí a je spojena s výrazně nižší pravděpodobností, že vdané dívky budou mít jakoukoliv šanci nastoupit povinnou školní docházku, či ji dokončit.

Rané manželství má kořeny v sociálních normách a očekáváních týkajících se pohlavíu mnoho kmenů je dívka/žena pouze nástrojem pro reprodukci dětí, bez šance na vlastní práva. Ve většině případů dívek v NF OMDC docházelo k předčasnému manželství převážně z důvodu velké chudoby. Otec rodiny tak provdal nejmladší dceru bohatému muži, který za ni daroval rodině například pár kusů dobytka.

NF OMDC A ZKUŠENOSTI BĚHEM PANDEMIE COVID-19

Ticho a výzvy při odhalování případů dětské obřízky (FGM)

Vzhledem k zákazu vycházení, omezeným pohybům a sociálnímu distancování byly přerušeny obvyklé prostředky, kterými by zejména dívky získaly přístup k sociální podpoře. Jedná se například o školy, kanceláře pro podporu dětí jako sociálky, místní úřady pro ochranu dětí atd., kostely a záchranné centrum OMDC v Doldol. Přístup k pomoci byl omezen na mobilní telefony, které nejsou k dispozici v případě mnoha rodin kvůli chudobě, nedostatku signálu či připojení k internetu. Praktiky obřízky se vykonávají především u kmenů v oblastech, která jsou velmi odlehlá, hluboko v buši, odkud žádná dívka nemohla uniknout a ani policie se nemohla dostat na tato místa kvůli uzavření silnic a hranic mezi jednotlivými oblastmi.

Obřízky tak pokračovaly kvůli příznivému prostředí. Internátní školy byly zavřené, stejně tak záchranná centra. Mnoho našich dívek bylo nuceno obřízku podstoupit. Několika z nich se podařilo uniknout a obřízce se vyhnout, ne však všem. Těm, co se podařilo utéct na policii, byly navráceny zpět do rodiny. Je to jedna z věcí, která nás trápila a trápí po celou dobu pandemie, a kvůli které jsme bojovali u místních úřadů, aby nám děti navrátili zpět do péče co nejdříve. Děti však byly mimo naši ochranu přes třičtvrtě roku, od 18.3.2020 do konce roku 2020, a to je velmi dlouhá doba. V současné chvíli již můžeme poskytovat konzultace, aby jsme jim pomohli se z těchto traumatizujících zážitků dostat co nejdříve.

Rodiče a opatrovníci přišli o práci a živobytí

Dívky se staly komoditami pro obchod: rodiny provdávaly své nejmladší dcery do manželství, aby výměnou získali pár kusů dobytka či obilí, a to vedlo automaticky k obřízce. Díky obřízce měly o tyto dívky bohatí zájem. Je to takový začarovaný kruh, který si jde ruku v ruce naproti a celý tento proces byl opět na vrcholu jako vzkvétající obchod.

Další problém, který se objevil, a to díky ztrátě živobytí, bylo poskytování sexuálních služeb mladých dívek. Mnoho z nich začalo nabízet své sexuální služby i za pár korun, aby mohly koupit trochu jídla, vody, či hygienických vložek, ke kterým také ztratily kvůli nedostatku financí přístup. Takové dívky velmi často otěhotněly a zůstaly na vše samy. Nikdo z takových mužů nezůstane, aby se o ně a dítě postarali. U mnoho kmenů platí i zákon, že dítě musí být usmrceno, jelikož nepochází z manželského svazku. Buď se za živa, bez lékařského ošetření vyrve z lůna matky nebo usmrtí ihned po porodu. I před takovými zvěrstvy pár našich dívek v minulosti uteklo a dostalo se tak do péče OMDC.

Jako nadace jsme takto přišli za poslední rok o 8 našich dívek, které buď otěhotněly a nebo byly provdány.

Bylo také zjištěno, že mnoho dívek se do školy například vrátilo, ale již jako provdané ženy. Přes den dítětem, přes noc manželkou. I takové případy se začínají objevovat velmi často, naštěstí však ne v případě našich dětí.

Příliš svobody bez kontroly

Během pandemie, kdy byly školy zavřeny, si většina teenagerů zvykla na internet (ti z bohatších rodin) a neomezenou svobodu. Zaměřovali se na aktivity jako online vydělávání peněz, a tak když se v lednu otevřely školy, mnoho z nich se do školy odmítlo vrátit. Někteří z těch, kteří se vrátili, vyústili v násilí ve škole, protože se odmítali podrobit disciplíně. Jiní se zapetli do ilegálního obchodu s alkoholem či drogami a neviděli poté důvod, proč se do školy vrátit, když si dokázali takto skvěle vydělat. Neměli nad sebou ochranou ruku a v tak nízkém věku si neuvědomují, že výdělek touto cestou nemůže přinést nic dobrého.

Takto by se dalo pokračovat ještě dále. Je mnoho dalších nepříznivých následků, které pandemie Covid-19 přinesla. My však pevně věříme, že společně to překonáme. Vše je hlavně ukázkou toho, jak moc je naše práce důležitá a jak moc nás děti potřebují.

Akce Pomocník GIVT 2.2.-4.2.2021

Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo?
Na odkaze http://bit.ly/30Kc-pro-One-More-Day-for-Children si přidejte Pomocníka a my za to dostaneme bonus 30 Kč. S givtím Pomocníkem pak můžete nakupovat přes internet jak jste zvyklí, ale část peněz z vaší objednávky půjde na dobrou věc pro naši organizaci. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a Pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět tam, kde je to možné.
❗ Akce s Pomocníkem platí od 2. 2. do 4. 2. 2021. ❗
Po tomto datu můžete Pomocníka využívat i nadále.
Děkujeme za všechny stažené Pomocníky a sdílení tohoto příspěvku, vážíme si toho. 🍀

Nová manažerka záchranného centra v Doldol

V lednu 2021 nastoupila na novou pozici manažerky dětského záchranného centra slečna Mary Ngina Wairimu , která však není zcela novou tváří OMDC. Již v minulosti, přesně v letech 2012 – 2015 jako manažerka centra pracovala a velmi úspěšně. Svou práci přerušila kvůli novým zkušenostem a práci v zahraničí, konkrétně v Číně, kde se zaměřila na obor mezinárodního práva. Zároveň je držitelkou bakalářského titulu v oboru Business Management a Project Managment z Methodist univerzity v Keni.

I přesto, že je jí teprve 29 let, má za sebou mnoho zkušeností v oblasti práce s dětmi jak u místních úřadů, tak i u tak velkých organizací, jako je například USAID.

Dle jejích slov je pro ni nejdůležitější pracovat v takové organizaci, která má nejen hlubší smysl, ale zároveň ji nabídne možnost realizovat své sny a zkušenosti, které v době svého studia a kariéry získala. I proto se rozhodla navrátit zpět do NF OMDC.

 

KARIÉRA

Mary byla zcela první manažerkou dětského záchranného centra v Doldol. Po návratu z Číny se navrátila zpět do Keni, kde pracovala jako projektový manažer v rámci tzv. Simama Project v Nanyuki, který se zaměřoval na děti z ulice. Poté pracovala na místním úřadě, kde se starala o případy nezletilých dětí jako je nucené manželství, dětská obřízka, apod. I proto je jí práce v OMDC natolik blízká, protože právě takové děti NF zachraňuje. V letech 2018-2019 odjela pracovat do Číny, kde by pravděpodobně ještě nějaký ten rok zůstala, ale kvůli Covid-19 se vrátila zpět do Keni.

 

OSOBNÍ ŽIVOT

Mary se narodila 1. června 1991 v Keni. Mluví plynně anglicky, kiswahilsky, mandarinsky a kmenovým jazykem maa. Mezi její koníčky patří hlavně tanec, setkávání se s přáteli a dobrodružství. Je svobodnou matkou, má jedu dcerku jménem Kimberly. 

Týdenní školící program v Doldol

V průběhu prosince v domově probíhal školící program, o který se postarali dva studenti z Keňské univerzity. Jde o dva bratry Johnsona a Edwina Pokisa z Doldol.

V rámci dobrovolnického programu připravili pro děti 3. a 4. ročníků střední školy v záchranném centru 5-ti denní doučovací dopolední program. Probrali s nimi všechny předměty ve škole a zaměřili se na ty nejnáročnější. S každým si individuálně prošli jejich nedostatky a pokusili se jim vysvětlit vše potřebné.

Zároveň s dětmi probrali sexuální výchovu a zaměřili se na osvětu v této oblasti. I přesto, že se jedná o témata, která jsou s dětmi rozebírána pravidelně jak u nás, tak i ve škole, děti jevily velký zájem a společně diskutovali až do odpoledních hodin.